VII International Conference of the Study Group on Eighteenth-Century Russia (Wittenberg)
Programme

23rd-29th July 2004

Hosted by the Slavonic Institute of the Martin-Luther-University (Halle-Wittenberg), in cooperation with the Interdisciplinary Research Centre on the European Enlightenment (Halle)

organized by Professor Gabriela Lehmann-Carli

Friday 23 July

16.00 - Tea

17.00 - Opening ceremony

17.30 - Panel I: Memorials and Monuments in Eighteenth-Century Russia
Chair: Lindsey Hughes (London)

  1. John Klier (London): Commemorating Bogdan Chmielnicki / Bohdan Khmelnytsky in Kiev
  2. Antony Lentin (Buckinghamshire): Two forms of literary memorial: on the death of M. M. Shcherbatov and his son Ivan, 1790

19.00 - Reception

Saturday 24 July

09.00 - Panel II: War and Society
Chair: Elise K. Wirtschafter (Beverly Hills)
  1. Janet Hartley (London): War and the Merchants: the Great Northern War
  2. Sergei Kozlov (St Petersburg): War and Taxation in the Reign of Catherine the Great
  3. Douglas Smith (Seattle/Washington): War, Intrigue, and the Suppression of Russian Freemasonry in 1792
  4. Alexander Martin (Atlanta): The Middle Strata of Moscow and the Napoleonic Invasion of 1812

11.00 - Coffee

11.30 - Panel III: Doing Business in Eighteenth-Century Russia
Chair: Robert E. Jones (Amherst/Massachusetts)
  1. Elisabeth Harder-Gersdorff (Bielefeld): Western Trade and Merchant banking in Eighteenth-Century Riga
  2. David Ransel (Bloomington): Merchants and their aspirations (temptations)
  3. Robert E. Jones (Amherst/Massachusetts): Merchant Bankruptcy and the Courts
  4. George Munro (Richmond): The Merchants of Iaroslavl'

15.00 - Excursion (Wittenberg)

17.00 - Tea

17.30 - Round-table on Eighteenth-Century Russian Towns
Chair: Alexander Kamenskii (Moscow)
  1. Maia Lavrinovich (Moscow): Police and Practice of Eighteenth-Century Russian Towns' Administration
  2. Daniel Kaiser (Grinnell): Sheltering the Poor in Eighteenth-Century Russian Towns
  3. Olga Kosheleva (Moscow): Petersburg Townsmen of the Petrine Time
  4. Roger Bartlett (London): Baltic and Russian towns in the Eighteenth Century

Sunday 25 July

09.00 - Excursion to Würlitz Park and Castle

14.30 - Panel IV: Russian Literature
Chair: Joachim Klein (Leiden)
  1. Nadezhda Ju. Alekseeva (St Petersburg): Polemika mezhdu V. K. Trediakovskim, M. V. Lomonosovym i A. P. Sumarokovym o perevode stichov
  2. Kirill A. Ospovat (Moscow): "Nashikh stran Malerb": Lomonosov i problema literaturnoi evoliutsii
  3. Sergei I. Nikolaev (St Petersburg): Topika literaturnogo truda v predstavleniiakh russkikh pisatelei XVIII veka
  4. Joachim Klein (Leiden): "Nemedlennoe iskorenie vsekh porokov": O moralisticheskikh zhurnalakh Ekateriny II i N. I. Novikova

16.30 - Tea

17.00 - Panel V: Russian Theatre
Chairs: Herta Schmid (Potsdam)/ Silke Brohm (Leipzig)
  1. Giovanna Moracci (Rome): Performing History. Catherine II's Historical Dramas
  2. Lurana O'Malley (Hawaii): Catherine the Great's "Rage aux Proverbes"
  3. Jan van der Meer (Amsterdam): Theatre under Catherine and Stanislaus - a comparision
  4. Wendy Rosslyn (Nottingham): Women in Russian theatre
  5. Maria Chiara Pesenti (Bergamo): Allegoriia i didaktizm v teatre i v narodnoi kartinke

Monday 26 July

09.00 - Panel VI: Censorship in Russia and the Construction of National Identity in Russia
Chair: Gabriela Lehmann-Carli (Halle)
  1. Viktor Zhivov (Moscow): Ekaterina Velikaia: "Vsiakaia vsiachina" i rekontseptualizatsiia istorii
  2. Irina Kulakova (Moscow): Natsional'naia model' Rossiiskogo universiteta
  3. Galina A. Kosmolinskaia (Moscow): Stanovlenie tsenzury v Moskovskom universitete
  4. Silke Brohm (Leipzig): Censorship in Russian Theatre

11.00 - Coffee

11.30 - Panel VII: The Reception of Lutheran Theology and Pietism in Russia
Chair: Natal'ia D. Kochetkova (Russia)
  1. Stefan Reichelt (Leipzig): The reception of Johann Arndt in Russia
  2. Michael Schippan (Berlin): Vospriiatie liuteranskich avtorov v Rossii (Spalding, Crugot, Stender)
  3. Natal'ia D. Kochetkova (St Petersburg): Vospriiatie pietizma v russkom masonstve
15.00 - Panel VIII: Secular-Sacred Divides in Eighteenth-Century Russia
Chair: Gary Marker (New York)
  1. Lindsey Hughes (London): Seeing the Sights in Eighteenth-Century Russia: the Moscow Kremlin
  2. Dan Waugh (Seattle, Washington): Icon Processions and the Changing Configuration of Sacred Space in Early Modern Russia: the Case of Viatka
  3. Marcus Levitt (Los Angeles): Civil and Church scripts as Cultural Demarcators
  4. Gary Marker (New York): Religion and Gender

17.00 - Tea

20.00 - Conference Dinner (Best Western Stadtpalais, Wittenberg)

Pervaia reforma stichoslozheniia: stichi Lomonosova, Sumarokova, Trediakovskogo chitaet Sergei Biriukov

Tuesday 27 July

09.00 - Panel IX: Eccentrics and Adventurers
Chair: Anthony Cross (Cambridge)
  1. John T. Alexander (Kansas): The Adventures of a Russian American Citizen of the Universe: Fedor Karzhavin (1745-1812)
  2. Anthony Cross (Cambridge): Publish and Perish: The Melancholy Fate of Nikolai Struiskii
  3. David Griffiths (Chapel Hill): The Other Emin
  4. Gareth Jones (Bangor): Who were the Eccentrics of Literature?

11.00 Coffee

11.30 - Panel X: Intercultural Translation and Institutions
Chair: Michael Schippan (Berlin)
  1. Ingrid Schierle (Tübingen): "For the Benefit and Glory of the Fatherland"? The Concept of Otechestvo
  2. Charles Drage (London): Asclepiads and Archilochians in Eighteenth-Century Russian Poetry
  3. Maria Bragone (Pavia): "De civilitate morum puerilium": Erazma Rotterdamskogo v Rossii (konets XVII veka - pervaia polovina XVIII veka)
  4. Mark G. Altshuller (Pittsburgh): Sankt-Peterburg glazami odopistsev XVIII veka

14.00 - Excursion to Halle, the Foundations of Francke and the Interdisciplinary Research Centres on the European Enlightenment and Pietism

Wednesday 28 July

09.00 - Panel XI: Historical Methods and Concepts: The Problematica of Eighteenth-Century Russia
Chair: Douglas Smith (Seattle, Washington)
  1. Elise K. Wirtschafter (Beverly Hills): Russian Divergence and the Problem of Civil Society
  2. Nancy Kollmann (Stanford): Using the Law to Assess Continuity and Change over the Petrine Divide
  3. Andrei Zorin (Moscow): Towards the Cultural History of Emotions: the New Concepts of Love and Late Eighteenth-Century Nobles
  4. Alexander Kamenskii (Moscow): Historical Anthropology and the Study of Eighteenth-Century Russia

11.00 - Coffee

11.30 - Panel XII: The Social and Cultural Context of Late Eighteenth-Century Russian Literature
Chair: Paola Ferretti (Rome)
  1. Sara Dickinson (Genoa): The Social Identity and Self-Presentation of Denis Fonvizin
  2. Maria Luisa Dodero (Genoa): Na granitse imperii: usad'ba Monrepo
  3. Gitta Hammarberg (St Paul) : Castalian Curative Springs: Muses and Muzhiks in Lipetsk
  4. Alessandra Tosi (Cambridge): Fon Fertsen's "Political Travelogue": Puteshestvie kritiki
15.00 - Panel XIII: Science and Cartography in Eighteenth Century Russia
Chair: Denis Shaw (London)
  1. Aleksei Postnikov (Moscow): On a History of Charting of the Northern Pacific Coasts and Islands in the Eighteenth Century
  2. Charles Ellis (London): The St Petersburg Academy and its Part in the First International Scientific Enterprise: the Transits of Venus, 1761 and 1769
  3. Andreas Renner (Köln): The Concept of the Scientific Revolution and the Russian History of Science

16.30 - Tea

Thursday 29 July

09.00 - Excursion (Potsdam-Sanssouci and Berlin)